Mátyás Király Gimnázium és Kollégium
Fonyód
8640 Fonyód, Hunyadi János u. 3
Telefon: +36 85 / 561 - 960
Fax: +36 85 / 561 - 966
e-mail: titkarsag@liveedu.matyas-fonyod.hu
OM azonosító: 034145
Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával.
Mihez van joga a DÖK-nek?
A közoktatási törvény (1993. évi LXXIX. törvény) számos jogkört biztosít a diákönkormányzatnak. Ezek hat csoportba sorolhatók.
Döntési jog
A DÖK a nevelőtestület véleményének kikérésével szabadon dönthet az alábbi kérdésekben:
-
saját működéséről (ez a DÖK SZMSZ – Szervezeti és Működési Szabályzat),
-
tisztségviselőinek megválasztásáról,
-
anyagi eszközeinek felhasználásáról,
-
egy tanítás nélküli munkanap programjáról (pl. diáknap).
Egyetértési jog („Vétójog”)
A DÖK egyetértése nélkül az alábbi kérdésekben nem hozható döntés:
az iskolai SZMSZ-ben a tanulókra vonatkozó valamennyi kérdésben;szociális juttatások elveinek meghatározásakor;az iskolai házirend valamennyi pontjában;ifjúságpolitikai célokra biztosított pénzeszközök felhasználása elveinek meghatározásakor;
Véleményezési jog
A DÖK véleményét kötelező kikérni a tanulók nagyobb közösségét (házirendben meghatározott szám vagy arány) érintő minden kérdésben; szóbeli érettségi időpont megállapításakor; intézményvezető megbízása, megbízásának visszavonása; iskolai munkaterv; fenntartói irányítással összefüggő kérdésekben (pl. bezárás) stb. A DÖK véleményét a döntéshozó nem köteles figyelembe venni.
Tanácskozási jog
A DÖK képviselője részt vehet tanácskozásokon, és beleszólhat a diákságot érintő vitába (pl. nevelőtestületi ülésen).
Javaslattételi jog
A DÖK javaslatot tehet a tanulókat érintő valamennyi kérdésben, erre az igazgatónak vagy a nevelőtestületnek 30 napon belül érdemben válaszolnia kell, de ennek nem feltétlenül lesz érdemi következménye.
Egyéb, szerzett jogok
A felsoroltakon kívül egyéb, jogszabályban lefektetett jogokkal is rendelkezünk. Ilyenek: érettségi lebonyolításában való részvétel; szövetséget létesíthet, ill. szövetséghez csatlakozhat; térítésmentesen használhatja az iskola termeit, berendezéseit, ha ezzel nem zavarja a tanítást, stb.
Mint látjátok, a diákönkormányzat az iskolai élet diákokat érintő valamennyi kérdésben fontos jogokkal rendelkezik. Ennek célja a diákok érdekeinek hatékony érvényesítése.